Schedules

Monday

Studio A
Studio B
Studio C
Studio D
Theatre
Theatre Classroom
3:00-4:30
Pre-Professional
Modern



Jill H.
4:30 – 5:30
Worship Dance
(Ages 8-12)



Jill H.
4:30 – 5:30
Hip Hop B
(Ages 6 & up)



Bente L.
4:30-5:15
Kinder Ballet
(Ages 5-6)



Maria N.
4:30 – 5:30
Hip Hop D
(Ages 10 &up)



Derek M.
4:15 – 5:00
Kindergym
(Ages 5-6)



Josiah M.
5:30 – 6:30
Worship Dance
(Ages 13 & up)


Jill H.
5:30 – 6:30
Primary III Ballet
(Ages 8-9)


Maria N.
5:30-6:30
Hip Hop B
(Ages 6 & up)


Bente L.
5:30-7:00
Acro Level 3/4
(Ages 10 & up)


Derek M.
5:00 – 6:00
Beginner Tumbling
(Ages 7-10)

Josiah M.
6:30 – 7:30
Modern D
(Ages 11 & up)


Jill H.
6:30 – 7:30
Intermediate Teen/Adult Ballet
(Ages 16 & up)

Maria N.
6:30 – 7:30
Jazz B
(9 & up)


Brooke B.
7:00-8:00
Ballet Technique
for Boys
(Ages 10 & up)


Derek M.
6:00 – 7:00
Beginner - Intermediate Tumbling
(Ages 9 & up)
Josiah M.
7:30-9:30
Rehearsal:
Dance Company (senior)

Jill H.
7:30 – 8:30
Beginner/Intermediate
Teen/Adult Modern (Ages 16 &up)

Brooke B.
7:30 – 8:45
Grade I &
Ballet A/B
(Ages 9 & up)

Maria N.
8:00 – 9:30
Acro Level 3/4 (Ages 10 & up)


Derek M.
7:30 – 9:30
Rehearsal:
Dance Company (senior)

Jill H.
8:30-9:30
Commercial Jazz
(Ages 13 & up)


Brooke B.

Tuesday

Studio A
Studio B
Studio C
Studio D
Theatre
Theatre Classroom
9:00 – 12:00
Early Arts Exploration
(Ages 2-4)
(in Nursery)

Brynn Z.
3:30 – 4:15
Tumble Tots
(Ages 3-4)


Olivia U.
4:30 – 5:30
Beginner Hip Hop
(Ages 12 & Up)



Bente L.
4:30-5:15
Worship Dance
(Ages 5-7)



Olivia U.
4:00 – 5:00
Beginner Tumbling
(Ages 11 & up)


Derek M.
5:15 – 6:00
Conditioning for Dancers
(Ages 9 & up)


Stephanie M
5:30 – 6:30
Tap A
(Ages 7 & Up)



Bente L.
5:30-6:15
Kinder Ballet
(Ages 5-6)



Olivia U.
6:15 – 8:00
Ballet D/Pointe
(Ages 9 & Up)



Stephanie M.
6:30-7:30
Beginner/Intermediate Teen/Adult Jazz
(Ages 16 & Up)


Bente L.
6:30-7:30
Intro to Ballet
(Ages 8&up)



Olivia U.
6:30-7:30
Acro Level 2
(Ages 7-10)



Derek M.
6:30-7:30
Beginner Acting
(Ages 8-11)



Jen D.
(Ballet D/Pointe continued)7:30 – 8:30
Beginner/Intermediate
Teen/Adult Hip Hop
(Ages 16 & Up)


Bente L.
7:30 – 8:30
Beginner Teen/Adult
Ballet


Olivia U.
7:30 – 8:30
Hip Hop C
(Ages 10 & up)



Derek M.
7:30 – 8:30
Beginner Acting
(Ages 12-14)



Jen D.
8:30 – 9:30
Worship Dance
(Ages 12-14)



Derek M.
8:30-9:30
Zumba
(Ages 16 & up)
(Drop in)

Kirsten R.

Wednesday

Studio A
Studio B
Studio C
Studio D
Theatre
Theatre Classroom
3:45 – 5:30
Ballet E/Pointe
(Ages 12 & Up)


Stephanie M.
3:30-4:30
Jazz C
(Ages 10 & up)


Jill H.
3:30 – 4:30
Worship 8-12yrs.



Savannah H.
(Ballet E/Pointe continued)4:30-5:30
Modern C
(Ages 10 & up)



Jill H.
4:30 – 5:15
Tiny Tap
(Ages 3-4)



Sierra A.
4:30 – 5:15
Tumble Tots
(Ages 3-4)



Savannah H.
5:30-6:30
Rehearsal:
Dance Company (Junior)

Savannah H.
5:30 – 6:30
Rehearsal:
Dance Company (Senior)

Jill H.
5:30 – 6:15
Creative Movement
(Ages 3-4)

Sierra A.
5:30-6:30
Beg. Teen/Adult Tap
(Ages 16 & up)

Bente L.
5:30 – 6:15
Kindergym
(Ages 5-6)


Olivia U.
6:30-7:30
Rehearsal:
Dance Company (Junior)

Savannah H.
6:30 – 7:45
Grade II &
Ballet C


Derek M.
6:30 – 7:30
Tap B
(Ages 7 & Up)


Sierra A.
6:30 – 7:30
Intermediate Teen/Adult Tap
(Ages 16 & up)


Bente L.
6:30 – 7:30
Experienced Acting
(Ages 10-13)

Meredith B.
7:45 - 8:45
Jazz A­­­­
(Ages 7 & up)



Savannah H.
7:30 – 8:30
Tap D/E
(Ages 10 & up)


Bente L.
7:30 – 8:30
Tap C
(Ages 8 & Up)



Sierra A.
7:30-8:30
Experienced Acting
(Ages 14-18)


Meredith B.

Thursday

Studio A
Studio B
Studio C
Studio D
Theatre
Theatre Classroom
9:00 – 12:00
Early Arts Exploration
(Ages 2-4)


Brynn Z.
11:15-12:00pm
Creative Movement
(Ages 3-4)


Maria N.
3:15-4:30
Grade IV
Cecchetti Ballet



Tahnya L.
3:45-4:30
Creative Movement
(Ages 3-4)


Savannah H.
3:00-4:30
Advanced Tumbling



Derek M.
4:30-5:45
Grade III Cecchetti Ballet




Tahnya L.
4:30 – 5:45
Grade I
& Ballet A/B




Savannah H.
4:30 – 5:15
Kinder Ballet
(Ages 5-6)




Maria N.
4:30 – 5:30
Primary III Ballet
(Ages 8-9)



Olivia U.
4:30-5:30
Intermediate Tumbling




Derek M.
5:45-7:00
Grade V
Cecchetti Ballet



Tahnya L.
5:45 – 7:00
Grade II
& Ballet C



Savannah H.
5:30 – 6:30
Primary I Ballet
(Ages 6-7)



Olivia U.
5:30 – 6:15
Kinder Tap
(Ages 5-6)



Maria N.
5:30 – 6:30
Intermediate Acting
(Ages 13-18)


Lauren G.
7:00 – 8:00 Jazz D
(Ages 11 & up)


Brooke B.
7:00 – 7:30
Pre-Pointe



Tahnya L.
6:30 – 7:30
Primary II Ballet
(Ages 7-8)


Maria N.
6:30- 7:30
Musical Theatre
(Ages 10-15)


Amy R.
6:30 – 7:30
Intermediate Acting
(Ages 8-12)

Lauren G.
7:30 – 8:30
Modern B
(Ages 9 & up)


Savannah H.
7:30 – 8:30
Musical Theatre
Teen/Adult
(16 & up)

Amy R.
7:30 – 8:30
Modern A
(Ages 7 & up)


Maria N.
7:30 – 8:30
Advanced Acting
(Ages 13-15)


Various
8:30 – 9:30
Advanced Acting
(Ages 16 & up)


Various

Friday

No Classes

Saturday

No Classes